Prawo jazdy kat. A - udało się!

Forumowe wiadomości!
Awatar użytkownika
DjPj One
Management Watahy
Imię: Piotr
Motocykl: Peugeot Metropolis 400

Re: Prawo jazdy kat. A - udało się!

Post autor: DjPj One »

Od dziś (7 sierpnia) wszedł w życie dostęp do tymczasowego prawa jazdy od razu po zdaniu egzamin. W aplikacji mObywatel będzie można po zaliczeniu egzaminu mieć dostęp do tymczasowego prawa jazdy i nie trzeba będzie czekać za wydaniem plastiku. Pięknie nie? ;) Kto tam w kolejce jest następny do zrobienia prawka?
Żeby nie było tak pięknie to od dziś nowy dokument początkowo będzie dostępny tylko dla wybranej grupy kierowców. Nie wiadomo, jakie kryterium stosują twórcy aplikacji, ale chodzi o przetestowanie nowej usługi. Jeśli okaże się, że działa bez zarzutu, tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie dostępne dla wszystkich obywateli, którzy zdali egzamin, od 21 sierpnia 2023 roku. Czyli niby od 7 ale rzeczywiście od 21 sierpnia :D
Obrazek
Slimak
Wilczek
Imię: Krzysiek
Motocykl: Honda CMX500

Post autor: Slimak »

To jest świetna funkcjonalność, bo w końcu jak ktoś zdał, to znaczy, że może jeździć, a nie, że może jeździć za 14 dni jak mu zrobią plastik ;)
Honda PCX125 >> Honda CMX500
Awatar użytkownika
sokol
Wilk
Imię: Olas
Motocykl: Honda CB 500

Post autor: sokol »

Mam 4 godziny jazdy za sobą. Dla mnie to dobra wiadomość ;)
Kawasaki ER-5 (2017-2022)
Brixton BX125 (2022-2023)
Honda CB 500 (2023- )
Awatar użytkownika
Awiator
Management Watahy
Imię: Tomek
Motocykl: Suzuki V Strom 650 XT

Post autor: Awiator »

DjPj One pisze: 07 sie 2023, 19:10 Od dziś (7 sierpnia) wszedł w życie dostęp do tymczasowego prawa jazdy od razu po zdaniu egzamin. W aplikacji mObywatel będzie można po zaliczeniu egzaminu mieć dostęp do tymczasowego prawa jazdy i nie trzeba będzie czekać za wydaniem plastiku. Pięknie nie? ;) Kto tam w kolejce jest następny do zrobienia prawka?
Żeby nie było tak pięknie to od dziś nowy dokument początkowo będzie dostępny tylko dla wybranej grupy kierowców. Nie wiadomo, jakie kryterium stosują twórcy aplikacji, ale chodzi o przetestowanie nowej usługi. Jeśli okaże się, że działa bez zarzutu, tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie dostępne dla wszystkich obywateli, którzy zdali egzamin, od 21 sierpnia 2023 roku. Czyli niby od 7 ale rzeczywiście od 21 sierpnia :D
Ja już raczej uprawnień rozszerzać nie będę (chyba ze zrobię C jak będzie mnie stać na gigantycznego kampera) ale to świetna wiadomość, dla Kasi (mojej córki), która robi A1:)
Awatar użytkownika
Marko7
Wilk
Imię: Marek
Motocykl: Sym GTS 125, Derbi Terra 125

Post autor: Marko7 »

2. Jeździłem skuterem, chciałbym motocyklem z manualną skrzynią biegów.

Ja także zaczynałem od skuterów o pojemności 50 ccm, aż przesiadłem się na mój pierwszy motocykl Romet 125 Soft Chopper.
Przeskok był niebotyczny - w skomplikowaniu obsługi skuter vs. motocykl. Myślałem, że porwałem się z motyką na Słońce i, że to wszystko jest nie do opanowania.
Trzeba pamiętać, że skuter jest automatem - odkręcenie przepustnicy determinuje wzrost prędkości. Dźwignie hamulców rozmieszczone są symetrycznie po obu stronach kierownicy.
Motocykl - kompletnie inna bajka: prawa dźwignia na kierownicy to hamulec przedni, lewa to sprzęgło, hamulec tylni uruchamia się dźwignią pod prawą stopą. Lewa stopą operuje się dźwignią zmiany biegów. I to wszystko trzeba za sobą połączyć!
Pamiętam jak 2 pierwsze dni z motocyklem uczyłem się nim ruszać. Oczywiście trening czyni mistrza - jak mawia stare porzekadło. Po nabraniu wprawy robi się to wszystko w pełni automatycznie.
Inną kwestią jest wbijanie biegów - tak, wbijanie, a nie przełączanie - bo jest to biegunowo odległe od tego, jak się to robi w samochodzie. Dlaczego? Bo w samochodzie jest synchronizator, który równoważy obroty zębatek w skrzyni biegów. W motocyklu synchronizatorem jest....kierowca motocykla :).
Rozumiem , że to Twoje odczucia i oczywiście jak na swoje doświadczenia masz racje , jednak ja absolutnie się jakoś zgodzić z tym nie mogę. Między automatem a manualem różnica jest w wygodzie i komforcie podróżowania ale to na plus automatu. Natomiast biegówka nie sprawia takich trudności jakie opisujesz. Generalnie mając skuter zakupiłem jeszcze biegowca wiedziałem czysto teoretycznie tylko jak się wbija biegi nigdy nie jeżdżąc czymś takim wsiadłem i jechałem, nie widzę tu żadnej filozofii czy problemu potrzeba kilku chwil, żeby wyczuć maszynę, jednak z każdym pojazdem nowym tak jest.
Awatar użytkownika
Bartorius
Management Watahy
Imię: Bartosz
Motocykl: BMW R1150R

Post autor: Bartorius »

@Marko7 tak, to wyłącznie moje subiektywne wrażenie. To, że Tobie nie sprawiło to trudności to przecież także Twoje indywidualne doznanie.
Ze wszystkimi osobami, z którymi miałem przyjemność wymienić poglądy - każda przyznała, że przeskok ze skutera na motocyklową manualną skrzynię biegów był wyzwaniem. To, że nie widzisz w tym "filozofii" nie oznacza, że to generalna zasada i tak nie powinno być.

Uważam jednak, iż twierdzenie, że różnica między automatyczną, a manualną skrzynią biegów (patrz: skuter vs. motocykl) to jedynie wzrost komfortu podróżowania jest dla mnie zbyt daleko idącym uproszczeniem i - z punktu widzenia praktyka - niezrozumiała.
Awatar użytkownika
Marko7
Wilk
Imię: Marek
Motocykl: Sym GTS 125, Derbi Terra 125

Post autor: Marko7 »

Bartorius pisze: 27 wrz 2023, 07:30
Uważam jednak, iż twierdzenie, że różnica między automatyczną, a manualną skrzynią biegów (patrz: skuter vs. motocykl) to jedynie wzrost komfortu podróżowania jest dla mnie zbyt daleko idącym uproszczeniem i - z punktu widzenia praktyka - niezrozumiała.
Generalnie zasada jazdy ze skrzynia manualną jest taka jak w samochodzie z manualna skrzynia. Inaczej lekko wygląda samo wbijanie biegów. Osobiście mam frajdę przesiadając się z motocykla na skuter, a później znów mam frajdę kiedy zmieniam pojazd w drugą stronę. Etos motocyklisty będzie oczywiście po stronie motocykla bo skuter to coś be ;) Jednak w praktyce robię wielokrotnie więcej kilometrów skuterem niż motocyklem.
W mojej opinii motocyklista - w rozumieniu manualnego zmieniania biegów nie ma żadnego argumentu, by czuć się np. lepszym kierowcą od skuterzysty tylko dlatego że sam zmienia biegi :arrow: :shock: :roll: 8-) Ale temat rzeka więc nie ma co ciągnąć :P
Awatar użytkownika
sokol
Wilk
Imię: Olas
Motocykl: Honda CB 500

Post autor: sokol »

Droga Wataho, od 13:17 jestem dumnym posiadaczem prawa jazdy kat. A
Nie będę ukrywał, że bardzo mi na tym zależało i mam poczucie, że spełniłem jedno z marzeń.
Wsiadając wczoraj na motocykl pierwszy raz po wypadku miałem wrażenie, że zaczynam od nowa. Nie byłem z siebie zadowolony gdy wróciłem z jazdy. Dzisiaj na placu manewrowym szło mi bezbłędnie i to mnie nastawiło pozytywnie na egzamin i obawiałem się już tylko wyjazdu na miasto.

Egzamin jak to egzamin, chyba nikt nie lubi być oceniany no i stresik mały był mimo to starałem się być opanowany. Poległbym prawię na tym, że nie sprawdziłem stanu łańcucha - przypomniałem sobie o tym w ostatnim momencie. Jeździłem po tym mieście i jeździłem, wykonywałem polecenia aż w pewnym momencie przy dojechaniu do skrzyżowania zapaliło się pomarańczowe i normalnie bym przejechał, ale tu pod wpływem chyba stresu gwałtownie zahamowałem. Gdy stwierdziłem, że nie wyhamuje, pojechałem jednak dalej. Zatrzymałem się przed samym skrzyżowaniem, upewniłem się, że nic nie jedzie i ruszyłem dalej. W słuchawce cisza a w głowie mieszane myśli. Na światłach egzaminator zajechał obok i się spytał czy go słyszę. Okazało się, że straciliśmy połączenie. Kazał mi jechać za sobą do WORDu. Byłem przekonany, że nie zaliczyłem. Trzymał mnie w napięciu do samego końca. Okazało się, że łączność padła gdy zaliczyłem już wszystkie zadania a to, że pojechałem dalej na tamtym skrzyżowaniu było według niego prawidłową reakcją.

Jakby nie było lejce są. :mrgreen:
Kawasaki ER-5 (2017-2022)
Brixton BX125 (2022-2023)
Honda CB 500 (2023- )
Awatar użytkownika
Damianci
Wilk Alfa
Imię: Damian
Motocykl: CB125R/R1250 GS

Post autor: Damianci »

@sokol Serdecznie gratuluję. Marzenia trzeba realizować, szczególnie jak są w zasięgu.
Fakt, że dokonałeś tego kilka tygodni po wypadku motocyklowym wzbudza jeszcze więcej uznania. Teraz tylko jeździć bezpiecznie i czerpać radość z większej pojemności. LwG
Po leku do przodku.

125ccm (2015-2020), Peugeot Satelis RS 125 (2018-2020), Suzuki V-Strom 650 (2020-2022), BMW R1250GS (od 2022)
Tomasson
Wilk
Imię: Tomasz
Motocykl: Honda Varadero 125 XL

Post autor: Tomasson »

@sokol Mega serdeczne gratulacje.
Olo Brawo TY
Simson SR50/1 (2022 - 2023)
Suzuki Burgman UH125G (2023)
Honda Varadero 125 XL (2023)
ODPOWIEDZ